Dobór obciążenia na siłowni.
Częstym problemem osób rozpoczynających przygodę z siłownią jest odpowiedni dobór obciążenia. Zdarza się, że osoby średniozaawansowane bądź zaawansowane również miewają z tym spory dylemat. Kwestia ta jest wysoce istotna zarówno z uwagi na poprawność wykonywanych ćwiczeń i sam progres jak i bezpieczeństwo. Poniżej zostanie przedstawione kilka przydatnych wskazówek odnośnie doboru obciążenia.
Czym skutkuje dobór nieodpowiedniego obciążenia?
Obciążenie na siłowni posiada bardzo szeroki zakres – wybór zbyt dużego może nieść za sobą wiele negatywnych skutków, a ponadto zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Jeżeli obciążenie nie jest odpowiednio dobrane, technika wykonywanych ćwiczeń również będzie niepoprawna. Przykładem może być tutaj podnoszenie ciężarów, takich jak np. przysiad ze sztangą, jeżeli osoba ćwicząca podczas wykonywania treningu będzie korzystać ze zbyt dużego obciążenia, to podczas wykonywania przysiadu kolana nie będą ustawione w sposób prawidłowy – będą niestabilne, a samo podniesienie się z pozycji siadu będzie stanowiło zbyt duży problem, to samo ćwiczenie mimo dużego ciężaru nie będzie efektywne dla procesu budowy mięśni, a jedynie zwiększy ryzyko poważnej kontuzji.
W jaki sposób zacząć.
Nawet w przypadku kiedy, nowy plan treningowy przygotowywany jest przez osobę doświadczoną, to podczas pierwszego treningu powinno się zweryfikować, czy nie jest ono zbyt duże. Osoby początkujące, które nie znają jeszcze możliwości swojego ciała powinny zacząć od najmniejszego obciążenia, w celu sprawdzenia na jakim etapie jest organizm – jeżeli będą czuć się pewnie, a wykonanie danego ćwiczenia przy zachowaniu odpowiedniej techniki – nie będzie stanowić problemu można zwiększyć ciężar do rozpisanego w planie. Grupa osób w bardziej zaawansowanym stopniu, która ma już za sobą wykonane pierwsze plany treningowe i w jakimś stopniu poznała możliwości swojego ciała, powinna zweryfikować dotychczasowe poczynania z ciężarem, który został opisany w planie treningowym.
Po czym można poznać, że seria ćwiczeń wykonana jest poprawnie i efektywnie?
Łatwym sposobem na rozpoznanie czy dane ćwiczenie wykonane zostało w sposób poprawny jest obserwacja tego, czy podczas końcówki serii, kiedy wykonywane są ostatnie powtórzenia organizm odczuwa trudność, natomiast osoba ćwicząca zachowuje odpowiednią technikę. W przypadku osób początkujących, które korzystają z opieki/pomocy trenera bądź innej bardziej doświadczonej osoby warto poprosić o ewentualną asekurację oraz zwrócenie uwagi, czy dane ćwiczenie rzeczywiście wykonywane jest w pełni poprawnie technicznie.